Categories
Uncategorized

Czy warto zaślepić EGR? Co to daje? Infor pl

I nikogo, kto zna sposób działania zaworu EGR, nie powinno to dziwić. Jego rolą jest bowiem przekierowywanie w określonych warunkach gazów spalinowych do kolektora dolotowego, dzięki czemu do silnika trafia mieszanka o znacznie niższej zawartości tlenu. Mniejsza ilość tlenu obniża temperaturę spalania co sprawia, że wyraźnie spada też stężenie szkodliwych tlenków azotu. Najkorzystniejszym skutkiem prawidłowego funkcjonowania zaworu EGR jest zmniejszenie ilości emitowanych tlenków azotu (NOx) nawet o kilkadziesiąt procent. Oprócz tego, przyspieszeniu ulega odparowywanie paliwa oraz dochodzi do utlenienia węglowodorów w spalinach. Mówić o obniżeniu maksymalnej mocy możemy dopiero wtedy, kiedy zawór EGR jest uszkodzony.

  • Niekiedy na skutek zablokowania nieodwracalnie uszkadza się też mechanizm sterujący otwarciem zaworu, zdarza się też, że do takiej usterki dochodzi samoistnie.
  • A to czas, w którym kierowcy zaczynają coraz częściej myśleć o sezonowej wymianie ogumienia.
  • W większości samochodów konieczne jest zdjęcie pokrywy silnika.
  • Zdaniem mechaników, wyłączenie EGR poza gorszej jakości spalinami może mieć trudne do przewidzenia skutki.

Oba elementy drastycznie obniżają sprawność silnika, a w dłuższej perspektywie czasowej także jego trwałość. We współczesnych samochodach osobowych z małymi silnikami chłodzenie spalin staje się coraz bardziej powszechne. Już wprowadzenie dla diesli normy emisji spalin Euro 4 wymusiło na projektantach stosowanie chłodnic. To oczywiście jeszcze bardziej skomplikowało temat układu EGR, choć teoretycznie chłodnica nie powinna się zużywać czy powodować jakichkolwiek problemów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z jednostką benzynową czy wysokoprężną, zawór recyrkulacji spalin jest już niemal tak oczywistym elementem jak katalizator czy sonda lambda.

Często należy zdemontować niektóre elementy silnika, w zależności od umieszczenia zaworu w danym modelu samochodu. Kolejną przeszkodą mogą być trudno dostępne śruby oraz trudności w ich odkręceniu, ponieważ często są mocno zapieczone. Po zdemontowaniu uszkodzonego ściana zmartwieńozszerzona o towary wzmacniające zaworu trzeba pozbyć się resztek starej uszczelki oraz starannie oczyścić miejsce w którym zamontujemy nowy zawór. Odkręcone śruby warto zabezpieczyć środkiem zapobiegającym ich zapiekaniu. To powoduje nierzadko rozszczelnienie chłodnicy EGR.

Chłodnica układu EGR – co warto o niej wiedzieć?

Nawet jeśli kierowca zechce wtedy wydusić z motoru cały potencjał, nie będzie w stanie tego zrobić. Komora spalania będzie bowiem cały czas napełniania niskiej jakości mieszanką paliwowo-powietrzną. Może się okazać, że Twój mechanik zaleci nie czyszczenie, a wymianę zaworu EGR. Sama robocizna nie powinna uszczuplić Twojego portfela o więcej niż 100 do 150 zł. Niestety, zdecydowanie droższy okaże się nowy zawór.

  • Ten z kolei ogranicza przepływ mieszanki paliwowej (wtrysk pośredni) do silnika.
  • W niektórych silnikach częścią układu EGR jest też układ zmiennych faz rozrządu.
  • Silnik pracuje wtedy bowiem zazwyczaj równo, a na dodatek nie brakuje mu mocy.

Tu, po demontażu, konieczna będzie komputerowa adaptacja. Tej prawdopodobnie nie uda Ci się przeprowadzić w zaciszu własnego garażu, bez dostępu do specjalistycznego komputera diagnostycznego. Musisz pamiętać, że usterka zaworu EGR zapisuje się s & p 500 indeks i podejścia stale jako błąd w komputerze silnika, dlatego powinieneś skorzystać z usług fachowego warsztatu, który znajdziesz na stronie Motointergrator.com. Serwis nie tylko wyczyści zawór, ale również skasuje błędy z komputera, aby samochód działał jak nowy.

Objawy niesprawnego zaworu EGR

W silnikach Diesla spaliny zawierają znaczną ilość sadzy, która chętnie i szybko osadza się na zaworze EGR, wymuszając jego okresowe czyszczenie. Ze względu na znacznie niższy stopień recyrkulacji spalin, przekroje zaworów EGR w silnikach benzynowych są znacznie mniejsze. Wyższa niż w silnikach wysokoprężnych temperatura spalin często wymusza ich chłodzenie.

Co to jest zawór EGR?

Przyczyn, dla których olej dostaje się do zaworu recyrkulacji spalin, jest kilka. W zależności od cyklu pracy silnika, zawory EGR przybierają różne formy. Oto trzy zawory do silników Diesla – poznacie je po stosunkowo dużych przekrojach otworów.

Co to jest zawór EGR? Jakie pełni on funkcje i dlaczego się psuje?

Warunki w jakich pracuje zawór EGR sprawiają jednak, że urządzenie to jest podatne na awarie. Warto bowiem zauważyć, że spaliny wydostające się z silnika i kierowane przez EGR do dolotu są mocno zabrudzone, gdyż nie oczyszcza ich żaden z katalizatorów. Wystarczy sobie zatem wyobrazić jak wyglądać musi taki zawór, który notorycznie pracuje w środowisku dow jones industrial average wygląda fed dla kierunku zdominowanym przez ogromne ilości nagaru. Silnik, który nie osiąga temperatury roboczej (np. w trakcie jazdy autem po mieście na krótkich dystansach) produkuje duże ilości nagaru. Ten z kolei osadza się na zaworze blokując w pewnym momencie jego ruchy. Jeśli EGR zablokuje się w pozycji otwartej to w gwałtownym stopniu wpłynie to na zachowanie silnika.

W przeciwnym razie zakup regenerowanego zaworu może okazać się finansowo złą decyzją. Na rynku są firmy oferujące zawory, które w rzeczywistości zostały jedynie solidnie wyczyszczone i pomalowane. Podczas diagnozy i próby naprawy, należy bezwzględnie ustalić prawdziwą przyczynę problemów i sprawdzić działanie zaworu EGR przed podjęciem decyzji o jego wymianie lub czyszczeniu. Dochodzi również do uszkodzeń przewodów podciśnieniowych (uwaga na gryzonie) sterujących pracą zaworu. W nowszych silnikach spełniających normę Euro 4, nierzadko z turbodoładowaniem, stosuje się chłodnice EGR, których zadaniem jest schłodzenie spalin trafiających później do zaworu.

Oprócz typowych objawów i porad przeczytasz także o zaleceniach z instrukcji serwisowej jednego z producentów zaworów recyrkulacji spalin – a to twarde dane warsztatowe. Normy emisji spalin nie leżą w kręgu zainteresowania kierowców, więc pozostają pominięte w dyskusjach tak samo jak kwestie prawne. Przypomnę, że modyfikacja polegająca na zwiększeniu szkodliwości spalin jest zabroniona. Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne dla użytkownika efekty dotyczą głównie starszych konstrukcji, w których zawory EGR nie były sterowane elektronicznie. Nie każdego stać na część oryginalną, która bardzo często kosztuje od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Zamienniki są tańsze, a jeszcze tańsze są zawory regenerowane.

Powszechnie przyjmuje się, że zawór EGR odpowiada za obniżenie mocy silnika. Dowodem na to – przynajmniej w starszych konstrukcjach – jest lepsza reakcja na dodanie gazu po zaślepieniu lub usunięciu zaworu EGR. Niektórzy mylą tu jednak dwie rzeczy – moc maksymalną z odczuciami subiektywnymi.

Pomocną dłoń wyciągnęła jednak motoryzacyjna nowoczesność. Recyrkulacja spalin zaczęła być dużo bardziej inteligentna. W silniku benzynowym z wtryskiem do kolektora dolotowego stopień recyrkulacji dochodzi do 25 proc., co przynosi redukcję emisji tlenków azotu do 40 proc. Dlatego też niektóre osoby decydują się na jego eliminację, zaślepienie czy wyłączenie.

Od rodzaju czynnej elektrody, intensywności bodźca, warunków adaptacji, wieku pacjenta. Każda pracownia powinna opracować własną normę pracownianą. I mnie wyminieli EGR dwa razy okazało się że to czujnik spalin…. Nie za wsze za spadek mocy się odpowiedzialne KBO-badziewia.

Zawór EGR – co to jest, dlaczego się psuje i jak go wymienić

Ingerencja w elementy mające wpływ na emisję spalin oznacza natychmiastową dyskwalifikację z obowiązkowego przeglądu technicznego i utratę dowodu rejestracyjnego. Dezaktywacji zaworu EGR bez wątpienia nie widać na pierwszy rzut oka. Diagnosta może się jednak przekonać o tym, że mechanizm nie pracuje, wykonując badanie jakości spalin. Wykrycie problemu sprawi, że według przepisów nie ma możliwości przedłużenia ważności badania technicznego. Aby uzyskać pieczątkę, będziesz musiał naprawić układ recyrkulacji spalin.

Sam zawór EGR w silniku nie jest niestety urządzeniem pozostającym zupełnie bez wpływu na kondycję silnika. Im częściej jest otwarty, tym mocniej wpływa on na gromadzenie się w kolektorze dolotowym nagaru. Ten z kolei ogranicza przepływ mieszanki paliwowej (wtrysk pośredni) do silnika.

Układ recyrkulacji spalin obniża temperaturę spalania mieszanki (zmniejszając dopływ tlenu), pomaga spalić pozostałe w spalinach węglowodory i przyspiesza odparowanie paliwa. To po prostu sterowany przez elektronikę silnika elektrozawór, otwierający i zamykający dopływ spalin do kolektora dolotowego. Spaliny nie dość, że są gorące, to jeszcze zawierają sadzę, niedopalony olej napędowy czy cząstki oleju silnikowego. Składniki te, napływając wraz ze spalinami do zaworu, osadzają się na nim. W ten sposób w mechanizmie zbiera się nagar, który z czasem blokuje jego pracę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *